piątek, 30 września 2011
O Universitas Vini
Universitas Vini narodził się z fascynacji światem wina. Naszym marzeniem stało się dzielenie z innymi pasji do wina i przekazywanie wiedzy z enologii . Unikatowe seminarium powstały we współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Partner Center.
Program studiów obejmuje szeroki zakres zagadnień dotyczących między innymi historii uprawy winorośli oraz produkcji wina na świecie, typologii win, regionów winiarskich, chemii wina, fizjologii smaku, marketingu wina oraz savoir-vivre. Dzięki temu uczestnicy będą mieli możliwość zgłębienia tajników problematyki wina.
http://www.vini.uni.lodz.pl/
czwartek, 29 września 2011
Nowy serwis: kultura.uni.lodz.pl
To nasza propozycja alternatywna w stosunku do KARTY UNIWERSYTECKIEJ. Serwis internetowy, w którym studenci i pracownicy uczelni znajdą ofertę kulturalną teatrów, kin, Filharmonii...
Zapraszamy pod adres: www.kultura.uni.lodz.pl
Zapraszamy pod adres: www.kultura.uni.lodz.pl
UŁ partnerem II Festiwalu Prawdziwej Czekolady
Serdecznie zapraszamy:
Czekoladę lubi każdy. Niezależnie od pór roku, od wieku i statusu zarobkowego czekolada zawsze cieszy się dużym uznaniem konsumentów.
Gdzie więc leży źródło jej fenomenu?
Rzecz nie w samej słodyczy, która raduje podniebienie, ani też w słynnej endorfinie, która wydziela się w człowieku po spożyciu przysmaku z ziaren kakaowca. Serce tajemnicy leży w różnorodności jej smaków i obliczy. Biorąc do ust aksamitny kawałek lub łyk gorącej czekolady cały świat zdaje się ustawać. Istnieje wówczas tylko tu i teraz. Zatapiając się w smaku i konsystencji dajemy sobie prawo do zatrzymania się na chwilę w codziennym biegu. A czas spędzony z czekoladą niesie ze sobą niepowtarzalną podróż, ponieważ nie tylko zbliża do siebie ludzi, ale również pozwala odkryć nowe zakątki smakowe.
W dobie zabiegania i szybkiej konsumpcji wydaje się, że coraz trudniej przychodzi nam cieszyć się drobnymi przyjemnościami życia. Do takich należy, na przykład, jedzenie, które powinno być smakowaniem i delektowaniem się, a nie tylko łykaniem w pośpiechu. Stąd też w roku ubiegłym z inicjatywy pasjonatów interesujących się czekoladowym światem zrodził się pomysł na zorganizowanie Festiwalu Prawdziwej Czekolady.
Przypomnijmy, podczas pierwszej edycji festiwalu degustowaliśmy około 50 kg czekolady w 62 smakach. Poznaliśmy produkty czterech znanych na całym świecie marek. Do degustacji oraz zabaw z dziećmi zużyliśmy także blisko 7 kg czystego ziarna kakaowca.
Po niewątpliwym sukcesie pierwszej edycji słodkiego spotkania z czekoladą zapraszamy na drugą. Pomysł festiwalu i porady ekspertów zawdzięczamy małej Wielkiej CZEKOLADZIE – sklepowi internetowemu z czekoladą, której próżno szukać nawet na najwyższych półkach renomowanych sklepów.
Motywem przewodnim II Festiwalu Prawdziwej Czekolady jest czas, a raczej jego brak. Każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia po ciężkim lub stresującym dniu. Festiwal to doskonała okazja, by pozwolić sobie na moment zatrzymania, refleksji oraz innego spojrzenia na coś tak powszechnego, a zarazem niebanalnego jak czekolada. Jest to też doskonała okazja, by spojrzeć na otaczający nas świat, który przemyka nam tak szybko, a jednocześnie możliwość zobaczenia ludzi, których czasem nie dostrzegamy obok siebie. A wszystko w towarzystwie królewskiego smaku i zapachu czekolady.
Festiwal Prawdziwej Czekolady to także najlepszy sposób na pożegnanie lata i przywitanie pięknej złotej jesieni. Organizatorzy zapewniają niepowtarzalne doznania smakowe! Festiwal adresowany jest do dorosłych i dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie: przewidziane są warsztaty robienia czekoladek, czekoladowe gry oraz zabawy dla dzieci i młodzieży. Upadek Montezumy – ostatniego władcy imperium Azteków, którzy otaczali ją kogo? Czekoladę prawdziwym kultem, to tylko jeden z tematów paneli dyskusyjnych.
W niedzielne popołudnie – wielki finał festiwalu. Wystąpi duet czeskich gitarzystów: Zdenek Bina i Jan Urbanec, dodatkową atrakcją będzie poczęstunek legendarną już czeską czekoladą „Studencką” z bakaliami.
Przez cały czas trwania festiwalu będzie czynny sklepik z czekoladą i winem, gdzie będzie można zakupić wybrane na degustacjach produkty – to jedyna taka szansa, gdyż tych szczególnych czekolad nie ma w sprzedaży w żadnych sklepach raczej: w żadnym sklepie w Polsce.
Festiwal odbędzie się w stylowych wnętrzach kawiarni „U Milscha” – w zabytkowej XIX-wiecznej willi przy ul. Łąkowej 21
wtorek, 27 września 2011
Zaczytanie cd...
Już niebawem, podczas gry miejskiej z okazji urodzin Juliana Tuwima oraz podczas Festiwalu Prawdziwej Czekolady będzie szansa na zdobycie kuponów rabatowych do księgarni Wydawnictwa UŁ. Naprawdę warto wiedzieć więcej!
Relacja z pierwszej Lekcji Czytania
Zapraszamy do wysłuchania pierwszej z Lekcji Czytania. Lekcja odbyła się 23.09.2011 w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym UŁ:
http://zaczytanie.uni.lodz.pl/archives/88
http://zaczytanie.uni.lodz.pl/archives/88
poniedziałek, 26 września 2011
Premiera uniwersytecka w Teatrze Nowym
Zapraszamy serdecznie na kolejną premierę uniwersytecką w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. Będzie to sztuka Bertolda Brechta pt. „Święta Joanna szlachtuzów” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
Spektakl odbędzie się 5 października na Małej Sali, ul. Zachodnia 93 o godz. 19.15.
Na hasło „Uniwersytet Łódzki” w kasie Teatru Nowego pracownicy oraz studenci UŁ będą mogli zakupić bilety w cenie 15 zł (bilet normalny 45 zł).
Święta Joanna szlachtuzów (Die heilige Johanna der Schlachthöfe) Bertolt Brecht
Na czym polega dziś wizjonerstwo? Na analizie ekonomicznych mechanizmów, bowiem rzeczywistością społeczną zawładnęła metafora świata jako rynku. Jego ramy wyznaczają głodujący robotnicy i właściciele rzeźni. Rytm ich pracy dyktują wahania na giełdzie światowej, strategia prowadzenia konkurencji, bilans zysków i strat. Skuteczność i sprawne zarządzanie to oblicze ładu, w którym nie ma miejsca na etykę. Liczy się opłacalność.
piątek, 23 września 2011
Rozmowa dnia
Platforma Transferu Wiedzy:
Link do nagrania: http://www.radiolodz.pl/serwis/index.php?id=192&idd=2170
Prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. Współpracy z Zagranicą
Audycja: Rozmowa Dnia
Rozmawiał(a): Jacek Grudzień
prof. Zofia Wysokińska (MP3, 7942.98 kB)
Link do nagrania: http://www.radiolodz.pl/serwis/index.php?id=192&idd=2170
Prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. Współpracy z Zagranicą
Audycja: Rozmowa Dnia
Rozmawiał(a): Jacek Grudzień
prof. Zofia Wysokińska (MP3, 7942.98 kB)
PODSUMOWANIE REKRUTACJI NA UŁ NA ROK 2011/2012
Ilu kandydatów zapisało się na studia na UŁ?
Ilu przyjęto?
Skąd pochodzą?
Ilu wśród nich jest olimpijczyków?
Jakie kierunki są najpopularniejsze, a jakie zamawiane?
26 września 2011 r. (poniedziałek) o godz. 10:301
w Rektoracie UŁ przy ul. Narutowicza 65 w Łodzi
(II piętro, sala 206)
rozpocznie się
spotkanie prasowe
prof. Joanny Jabłkowskiej
Prorektora UŁ ds. programów i jakości kształcenia
dotyczące
podsumowania rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim na rok akademicki 2011/2012
26 września 2011 r. godz. 10:30
Ilu przyjęto?
Skąd pochodzą?
Ilu wśród nich jest olimpijczyków?
Jakie kierunki są najpopularniejsze, a jakie zamawiane?
26 września 2011 r. (poniedziałek) o godz. 10:301
w Rektoracie UŁ przy ul. Narutowicza 65 w Łodzi
(II piętro, sala 206)
rozpocznie się
spotkanie prasowe
prof. Joanny Jabłkowskiej
Prorektora UŁ ds. programów i jakości kształcenia
dotyczące
podsumowania rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim na rok akademicki 2011/2012
26 września 2011 r. godz. 10:30
czwartek, 22 września 2011
Przedszkole Uniwersytetu Łódzkiego
Miło nam poinformować Państwa, że wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników i studentów UŁ, Władze naszej Uczelni podjęły decyzję o stworzeniu Przedszkola Uniwersytetu Łódzkiego. Dzięki zaangażowaniu Wydziału Nauk o Wychowaniu, którego pracownicy i studenci będą sprawować merytoryczny nadzór nad tym projektem, mamy nadzieję powołać do życia wspaniałą placówkę edukacyjną dla najmłodszych członków naszej uniwersyteckiej społeczności.
Otwarcie placówki planowane jest na listopad 2011. Przedszkole mieścić się będzie w XIII Domu Studenckim na skraju osiedla akademickiego. Da to możliwość aranżacji placu zabaw z ogródkiem. Planujemy, że w naszym uniwersyteckim przedszkolu będzie ok. 30 miejsc. Natomiast w przyszłości mniejsze punkty przedszkolne zostaną uruchomione przy innych obiektach UŁ.
Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o kontakt z sekretariatem Kanclerza UŁ (tel. 42 635 40 20, mail: kanclerzul@uni.lodz.pl).
Artykuł w Gazecie Wyborczej: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,10331831,W_Lodzi_bedzie_nowe_przedszkole__Tansze__Otwiera_je.html?fb_ref=su&fb_source=home_multiline
Koncert "Przyjaciele dla Moniki Dzięgielewskiej"
Muzeum Miasta Łodzi i Fundacja "Połączeni Pasją"
serdecznie zapraszają na koncert "Przyjaciele dla Moniki Dzięgielewskiej".
Monika Dzięgielewska to wulkan energii i optymizmu, to również pasjonatka swojego miasta i niespożyte źródło twórczych pomysłów. Z wykształcenia anglistka, z zamiłowania promotorka sztuki i kultury. W pracy zawodowej udało się Monice połączyć te elementy, a po dodaniu jej zamiłowania do działania i tworzenia musiało to zaowocować wieloma nietuzinkowymi i twórczymi projektami, takimi jak: „Wizja Łódź 2023”, „Miasta Kreatywne”, „Forum Miast Przyszłości”, a także wieloma konferencjami, wystawami i koncertami na rzecz Łodzi.
Monika jeszcze do niedawna sama o sobie mówiła, że jest niebywałą szczęściarą; swoją przyszłość zawsze wiązała z rodzinnym miastem i to Łodzi poświęciła swój zapał i serce angażując się w projekty dotyczące rewitalizacji Księżego Młyna, czy będąc moderatorką wątku “Rewitalizacja przestrzeni postindustrialnych dla potrzeb kultury” w e-Kongresie Kultury Polskiej.
Monika zwiedzała świat, pogłębiała za granicą wiedzę, m.in. zdobywając stypendium Trinity College w Dublinie, a potem zawsze z głową pełną pomysłów wracała do kraju i próbowała wykorzystać zdobytą wiedzę na rzecz Łodzi. Pracę Moniki doceniono również za granicą; byłą ona absolwentką IIT – Międzynarodowego Intensywnego Treningu Nonviolent Communication z dr Marshallem Rosenbergiem, a także laureatką nagrody Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów “Space To Take Place” w dziedzinie kreatywności i rewitalizacji.
Monika dzisiaj stoi przed najtrudniejszym wyzwaniem w życiu, musi stawić czoła wycieńczającej, bardzo ciężkiej chorobie, która próbuje ją złamać fizycznie, ale co najgorsze psychicznie. Dlatego Monika potrzebuje pomocy nas wszystkich i fantastycznej, pozytywnej energii, aby mieć siłę do ciężkiej i długiej walki. Przed nią też trudny proces leczenia. Monika otoczona była zawsze ludźmi, teraz kiedy jest chora świadomość, że są wokół niej znajomi, rodzina, przyjaciele i obcy ludzie, ale trzymający za nią z całych sił kciuki jest tak ważna jak nigdy w życiu. Walka o życie i zdrowie Moniki to też ogromne wyzwanie finansowe, któremu sama nie będzie w stanie podołać.
Fundacja "Połączeni Pasją" z pomocą Przyjaciół Moniki i wszystkich ludzi dobrej woli postara się pomóc jej w walce o powrót do zdrowia. Wierzymy, że również dzięki Państwa pomocy Moniki zdrowa i jeszcze silniejsza powróci do pracy z jeszcze większą pasją i stworzy wiele fantastycznych projektów i będzie pomagać innym.
Podczas koncertu wystąpią wyśmienici, łódzcy artyści reprezentujący różnorodne gatunki muzyczne, od muzyki poważnej, poprzez jazz aż do klimatycznych brzmień celtyckich. Na scenie wystąpią przyjaciele Moniki:
Jakub Kamiński jest utalentowanym łódzkim pianistą, laureatem licznych konkursów.
Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu. Artysta, pomimo młodego wiek, uczestniczył już w wielu festiwalach i konkursach, których jest laureatem i zdobywcą nagród oraz wyróżnień. W repertuarze artysty dominują utwory F. Chopina.
"Mellow Five" - zespół będący klasycznym kwintetem dętym drewnianym, składający się
z wyśmienitych muzyków grających na co dzień w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Muzycy nie ograniczają się jednak do muzyki klasycznej, ale z wielkim powodzeniem grają również standardy jazzowe i filmowe we własnych aranżacjach.
Zespół "FILIDS”, który powstał z miłości do muzyki i kultury irlandzkiej. Zespół wykonuje tradycyjną muzykę celtycką, głównie irlandzką, lecz w ich repertuarze pojawiają się również utwory szkockie oraz bretońskie. Jest to przede wszystkim muzyka instrumentalna, oparta na tańcach, również tych zapożyczonych, takich jak walce, polki, czy nawet mazurki.
W repertuarze znajdują się także piękne, tradycyjne, pieśni irlandzkie oraz szkockie.
Artur Koza - młody wyśmienity muzyk, który z gitarą związany jest od siódmego roku życia. Od tamtego czasu uczy się gry na gitarze co stało się jego życiem i pasją.
Podczas dwunastu lat nauki gry brał udział i zdobywał nagrody konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Pierwszą nagrodę w konkursie zdobył w wieku dziewięciu lat.
Był też pomimo młodego wieku członkiem wielu zespołów kameralnych. Gra i uczy się pod okiem profesorów z całego świata.
Lena Ledoff - znakomita pianistka i kompozytorka światowej klasy. Urodziła się
w Petersburgu i jest absolwentką wydziału fortepianowego na Akademii Muzycznej
w Woroneżu. W 2010 roku została stypendystką Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. W swoim muzycznym dorobku ma m.in. udział w niezliczonej ilości festiwali i koncertów m.in. mogliśmy ją usłyszeć podczas Jazz Jamboree w Warszawie, Festiwalach Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Pradze, Festiwali "Camerimage" w Łodzi, Festiwalu Swingu i Jazzu "Białe Noce" w Sankt Petersburgu.
Big Band pod dyrekcją Jacka Delonga - formacja powstała w 1997 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi. Zespół zdobywał trzykrotnie nagrody na festiwalu Big Bandów
w Nowym Tomyślu, wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą i dwukrotnie nagrodę Prezydenta miasta Łodzi dla Jazzmana roku. Muzycy wykonują utwory muzyki klasycznej, jak i muzyki jazzowej oraz rozrywkowej. Jacek Delong, pod którego dyrekcją pracuje zespół, ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie klarnetu, a po studiach współpracował jako klarnecista z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej oraz jako saksofonista-solista z Orkiestrą Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia. Brał też udział w wielu nagraniach muzyki dla filmu i telewizji.
Żeby jednak przekonać się o wyjątkowości tego wydarzenia trzeba być z nami w Muzeum Miasta Łodzi 20 października (czwartek), od godz. 19.00.
Serdecznie zapraszamy na koncert, a po nim na poczęstunek przygotowany przez
Catering Pałacowy. W trakcie poczęstunku, łódzcy Artyści zaprezentują swoje prace, które będzie można nabyć, a dochód ze sprzedaży Artyści przekażą na rzecz Moniki.
Artyści, którzy wesprą naszą akcję to: Mariola Dziomdziora, Małgorzata Laurentowicz-Granas, Maria Barud, Karolina Socha, Tomasz Budziarek, Marek Sak, Halina Szejak, Lena Ledoff.
Kupując bilety na koncert wesprą Państwo Monikę w jej walce o powrót do zdrowia!
PARTNERZY:
CATERING PAŁACOWY
FIRMA H.SKRZYDLEWSKA
FIRMA EDMAR
FIRMA EWA STEMPLE
FIRMA MEDIA PRESS
FIRMA REKLAMOWA SATORI ART
STREFA BILETÓW
SKLEP MUZYCZNY ALE JAZZ!
PATRONAT HONOROWY:
PREZYDENT MIASTA ŁODZI – PANI HANNA ZDANOWSKA
PATRONAT MEDIALNY:
TVP ŁÓDŹ
TELEWIZJA TOYA
TELEWIZJA M
RADIO ŁÓDŹ
BILETY W CENIE 50 ZŁ DO NABYCIA:
IMPRESARIAT Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
STREFA BILETÓW, ul. Piotrkowska 59 - rezerwacja również on-line na www.strefabiletow.pl
DIGOMA, ul. Gdańska 63
Sklep Muzyczny, ALE JAZZ!, ul. Pomorska 10
środa, 21 września 2011
Autor biografii Czesława Miłosza gościem Lekcji Czytania!
poniedziałek, 19 września 2011
Nowa strona www
Miło nam poinformować, że strona projektu "Zaczytanie z Uniwersytetem Łódzkim" właśnie ruszyła: http://zaczytanie.uni.lodz.pl/
piątek, 16 września 2011
Kończy się renowacja budynku pofabrycznego dla Publicznego LO UŁ
Budynek przy ul. Pomorskiej 163 bohaterem najbliższego magazynu telewizyjnego „Sekretna Łódź”
Modernizowany budynek pofabryczny, w którym już za kilka tygodni swoją siedzibę znajdzie Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ, odwiedziła ekipa TV TOYA pod redakcją Marka Machwitza przygotowująca cykliczny magazyn „Sekretna Łódź”. Była też ekipa reporterska „Expressu Ilustrowanego”.
W budynku trwają ostanie prace wykończeniowe przed oddaniem go do ponownego użytku. O kondycji nieruchomości po przejęciu jej ponad 20 lat temu przez UŁ, przygotowaniach i realizacji inwestycji, opowiadał mgr inż. Jan Rydz, Kanclerz UŁ ds. technicznych. Byli też przedstawiciele dyrekcji PLO UŁ.
Magazyn „Sekretna Łódź” poświęcony tej inwestycji Uniwersytetu Łódzkiego, będzie można obejrzeć na antenie TV TOYA w piątek, 23 września 2011 r. o godz. 16:55.
Pomorska 163. Fabryka pończoch Braci Seidenwurm. Mozes i Jankiel Seidenwurmowie otworzyli niewielką wytwórnię pończoch przy ul. Pańskiej 58 (obecnie ul. Żeromskiego), w 1922 r. przenieśli produkcję do budynku fabrycznego przy ul. Pomorskiej 163. Nowoczesna fabryka zatrudniała ok. 190 robotników, którzy wytwarzali miesięcznie ok. 10 tys. tuzinów pończoch damskich z różnych surowców. Wartość sprzedaży w 1936 r. osiągnęła 1 410 000,00 zł. (milion czterysta dziesięć tysięcy zł). Właściciele działali w Zrzeszeniu Przemysłu Pończoszniczego w Państwie Polskim. Mozes był członkiem rady łódzkiej Gminy Żydowskiej. W części niewykorzystanych hal istniała od 1933 r. przędzalnia wełny i wigonii Mieczysława Wiślickiego, zatrudniająca 42 robotników.
Po 1945 r. fabrykę upaństwowiono, występowała pod nazwą Zakładów Przemysłu Pończoszniczego im. Franciszka Zubrzyckiego.
Modernizowany budynek pofabryczny, w którym już za kilka tygodni swoją siedzibę znajdzie Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ, odwiedziła ekipa TV TOYA pod redakcją Marka Machwitza przygotowująca cykliczny magazyn „Sekretna Łódź”. Była też ekipa reporterska „Expressu Ilustrowanego”.
W budynku trwają ostanie prace wykończeniowe przed oddaniem go do ponownego użytku. O kondycji nieruchomości po przejęciu jej ponad 20 lat temu przez UŁ, przygotowaniach i realizacji inwestycji, opowiadał mgr inż. Jan Rydz, Kanclerz UŁ ds. technicznych. Byli też przedstawiciele dyrekcji PLO UŁ.
Magazyn „Sekretna Łódź” poświęcony tej inwestycji Uniwersytetu Łódzkiego, będzie można obejrzeć na antenie TV TOYA w piątek, 23 września 2011 r. o godz. 16:55.
Pomorska 163. Fabryka pończoch Braci Seidenwurm. Mozes i Jankiel Seidenwurmowie otworzyli niewielką wytwórnię pończoch przy ul. Pańskiej 58 (obecnie ul. Żeromskiego), w 1922 r. przenieśli produkcję do budynku fabrycznego przy ul. Pomorskiej 163. Nowoczesna fabryka zatrudniała ok. 190 robotników, którzy wytwarzali miesięcznie ok. 10 tys. tuzinów pończoch damskich z różnych surowców. Wartość sprzedaży w 1936 r. osiągnęła 1 410 000,00 zł. (milion czterysta dziesięć tysięcy zł). Właściciele działali w Zrzeszeniu Przemysłu Pończoszniczego w Państwie Polskim. Mozes był członkiem rady łódzkiej Gminy Żydowskiej. W części niewykorzystanych hal istniała od 1933 r. przędzalnia wełny i wigonii Mieczysława Wiślickiego, zatrudniająca 42 robotników.
Po 1945 r. fabrykę upaństwowiono, występowała pod nazwą Zakładów Przemysłu Pończoszniczego im. Franciszka Zubrzyckiego.
wtorek, 13 września 2011
Koncert uniwersytecki w Filharmonii Łódzkiej!
Serdecznie zapraszamy na KONCERT UNIWERSYTECKI, którym rozpoczynyamy naszą współpracę z Filharmonią Łódzką:
W drodze do Bergen
29.09.2011
Czwartek, 19.00
Zapewne, patrząc na tytuł koncertu, zastanawiają się Państwo, co wspólnego z norweskim Bergen mają takie utwory, jak Bajka Stanisława Moniuszki, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur Fryderyka Chopina czy Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego? Otóż, o ile same wymienione wyżej kompozycje nie mają z tym miejscem żadnego głębszego związku, to jednak wykonane przez naszą orkiestrę – jak najbardziej – mają! Znajdą się one bowiem w repertuarze koncertów, które nasza orkiestra zagra w Norwegii na początku października. Muzycy, w ramach projektu „Łódź – Bergen: współczesna muzyka, współczesne metody zarządzania w kulturze”, wystąpią tam w Kościele Krzyża oraz słynnej Grieghalle. Podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej orkiestrę poprowadzi Daniel Raiskin, zaś solistką będzie jedna z najlepszych interpretatorek muzyki współczesnej Ewa Kupiec.
Wyróznienie dla Krzysztofa Candrowicza
"Łodzianin na europejskiej liście młodych talentów
Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art Center, Fotofestiwalu i festiwalu Łódź Design znalazł się w grupie czterdziestu europejskich liderów programu 40 UNDER 40. Na liście są dyrektorzy międzynarodowych korporacji, menadżerowie, eurodeputowani oraz prezydenci miast z państw Unii Europejskiej.
Każdego roku wybierana jest grupa 40 młodych talentów w wieku pomiędzy 30 a 40 lat. Uczestnicy programu są zaproszeni do Paryża i Brukseli na spotkania liderów wielu dziedzin (m.in. polityki, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego, a także kultury i sztuki). Misją unijnego programu 40 UNDER 40 jest "zgromadzenie co roku czterdziestu najwybitniejszych umysłów na kontynencie, które, dzięki zdolności do inspirowania innych, przyczynią się do umocnienia wiodącej roli Europy". Organizatorom zależy na rozwoju społeczności przywódców europejskich oraz wymianie dobrych praktyk."
Krzysztof Candrowicz jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Serdecznie gratulujemy!
Więcej:
http://cjg.gazeta.pl/CJG_Lodz/1,104407,10276230,Lodzianin_na_europejskiej_liscie_mlodych_talentow.html
Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art Center, Fotofestiwalu i festiwalu Łódź Design znalazł się w grupie czterdziestu europejskich liderów programu 40 UNDER 40. Na liście są dyrektorzy międzynarodowych korporacji, menadżerowie, eurodeputowani oraz prezydenci miast z państw Unii Europejskiej.
Każdego roku wybierana jest grupa 40 młodych talentów w wieku pomiędzy 30 a 40 lat. Uczestnicy programu są zaproszeni do Paryża i Brukseli na spotkania liderów wielu dziedzin (m.in. polityki, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego, a także kultury i sztuki). Misją unijnego programu 40 UNDER 40 jest "zgromadzenie co roku czterdziestu najwybitniejszych umysłów na kontynencie, które, dzięki zdolności do inspirowania innych, przyczynią się do umocnienia wiodącej roli Europy". Organizatorom zależy na rozwoju społeczności przywódców europejskich oraz wymianie dobrych praktyk."
Krzysztof Candrowicz jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Serdecznie gratulujemy!
Więcej:
http://cjg.gazeta.pl/CJG_Lodz/1,104407,10276230,Lodzianin_na_europejskiej_liscie_mlodych_talentow.html
czwartek, 8 września 2011
UŁ rozpoczął współpracę z Fundacją „Tygodnika Powszechnego
Nauka w Polsce – serwis PAP
„Uniwersytet Łódzki rozpoczął współpracę z Fundacją Tygodnika Powszechnego. W środę w rektoracie uczelni podpisano umowę na wspólną organizację społecznej akcji „Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym”.
Dzięki umowie UŁ zyskał status „partnera akcji”, w ramach której od września do czerwca 2012 roku ma być przeprowadzonych przynajmniej 10 lekcji czytania. Pierwsza ma się odbyć w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym UŁ.
ektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji podpisania umowy powiedział m.in., że każda lekcja to dla jej uczestników okazja do spotkania z pisarzami, refleksji nad literaturą, wymiany stanowisk i myślenia na nowych płaszczyznach.
Przewodniczący Rady „Tygodnika Powszechnego” KS. Adam Boniecki podkreślił natomiast, że akcja ma celu „rozbudzenie i chronienie przed zanikiem zmysłu, który pozwala odczuć rozkosz duchowej czynności odczytywania treści zawartej w symbolach, jakimi są litery”.
„Akcja ma u swoich podstaw pewną filozofię i głębszy sens. Kultura dzisiaj pcha człowieka w kierunku inwolucji. Homo sapiens powoli przemienia się w homo videns. Homo sapiens to ten, który ze znaków potrafi odczytać inteligentne treści, natomiast homo videns jak małpa pochłania to, co widzi. Dla niego istnieje tylko to, co zobaczy. Człowiek, który dzięki wysiłkowi wyabstrahowania symbolu potrafi odczytać głębsze treści zdaje się zanikać. Co będziemy robić, jeżeli będą już tylko obrazki, a słowo pisane pójdzie do archiwum? Wierzymy, że homo sapiens wytrzyma ten napór kultury obrazkowej i, że też do tego się przyczyniamy” – powiedział Boniecki.
„Lekcje czytania z +Tygodnikiem Powszechnym+” odbywają się od blisko dwóch lat. Pierwsza odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Josepha Conrada, który odbył się w dniach 2-7 listopada 2009 roku w Krakowie..."
Więcej: http://www.biuroprasowe.uni.lodz.pl/napisali-o-nas
wtorek, 6 września 2011
Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym
Uniwersytet Łódzki partnerem akcji Fundacji Tygodnika Powszechnego
7 września 2011 r. (środa) o godz. 13:00 w Rektoracie UŁ
przy ul. Narutowicza 65 w Łodzi (sala 206, II piętro)
rozpocznie się spotkanie prasowe poprzedzające podpisanie umowy o współpracy UŁ i FTP
Instytucje reprezentować będą:
prof. Włodzimierz Nykiel, Rektor UŁ
ks. prof. Adam Boniecki, Przewodniczący Rady Tygodnika Powszechnego
i
Aleksander Kardyś, Prezes Fundacji Tygodnika Powszechnego
7 września 2011 r. (środa) o godz. 13:00 w Rektoracie UŁ
przy ul. Narutowicza 65 w Łodzi (sala 206, II piętro)
rozpocznie się spotkanie prasowe poprzedzające podpisanie umowy o współpracy UŁ i FTP
Instytucje reprezentować będą:
prof. Włodzimierz Nykiel, Rektor UŁ
ks. prof. Adam Boniecki, Przewodniczący Rady Tygodnika Powszechnego
i
Aleksander Kardyś, Prezes Fundacji Tygodnika Powszechnego
piątek, 2 września 2011
Interesujesz się finansami?
Chcesz uzupełnić swoje CV o kolejną wartościową pozycję? Teraz masz na to szansę!
Studencki magazyn naukowy Deal rozpoczyna zbieranie artykułów do następnego, XII wydania.
Osoby zainteresowane proszone są o nadsyłanie propozycji artykułów na adres
deal@skninwestor.com.
Nadsyłane przez Was propozycje powinny obejmować jeden z następujących
działów: felieton, student potrafi, badanie naukowe, twoje inwestycje,
makroekonomia, warto wiedzieć, okiem eksperta, portret twórcy.
Dodatkowo artykuły ukazujące się na łamach naszego magazynu mogą
być recenzowane przez jednego z pracowników naukowych Uniwersytetu
Łódzkiego.
Liczymy na Was i jesteśmy przekonani, że i tym razem nas nie zawiedziecie!
Zainteresowanych zapraszamy do lektury poprzednich edycji:
http://www.skninwestor.com/download
Subskrybuj:
Posty (Atom)