czwartek, 15 grudnia 2011

Przeżyliśmy...

Jeszajahu Szpigel (1906–1990) urodził się Łodzi, zmarł w Tel Awiwie. Przed wojną publikował wiersze i opowiadania w łódzkiej i warszawskiej prasie żydowskiej. Problematyka getta i Łodzi była wciąż obecna w jego powojennej twórczości.

Jeszajahu Szpigla Przeżyliśmy jest to pozycja cenna i na polskim rynku wydawniczym potrzebna nie tylko ze względu na jej walory literackie i dokumentalne. Przywraca do polskiego obszaru językowego pisarza silnie związanego z Łodzią i literaturą języka jidysz. (...) Przygotowane do publikacji opowiadania Szpigla, pisane w łódzkim getcie (Litzmannstadt Getto), są rzadkim przykładem zastosowania tradycyjnych form literackich do wyrażania doświadczenia Zagłady przez tego, który całe piekło getta przeszedł i ocalał, aby dać świadectwo powstałe na gorąco, tam i wtedy.

Z recenzji prof. dr. hab. Jacka Leociaka

(Szpigel) otwiera nam świat Litzmannstadt Getto poprzez okna swoich opowiadań. Nie sili się na morał i nie szuka go, bo człowiek tam, w głębi, przestaje być kaznodzieją. Pozostaje tylko kronikarzem, fotografem chwil. A obrazy, które Szpigel wybrał, by pokazać tamten świat, zaskakują na każdym kroku. Staje się mistrzem detalu i symbolu zarazem.

Ze słowa wstępnego prof. Szewacha Weissa