środa, 30 listopada 2011


Zapraszamy na debatę „Zaczytanie” organizowanej wspólnie przez Uniwersytet Łódzki i Gazetę Wyborczą. Dyskusja będzie dotyczyć kondycji słowa
i czytania w świecie zdominowanym przez nowe media i technologie. Spotkanie odbędzie się w dniu 1 grudnia 2011 roku o godzinie 18.00 w Pałacu
Biedermanna, przy ul. Franciszkańskiej 1/5. W debacie wezmą udział rektorzy łódzkich publicznych uczelni, przedstawiciele władz miasta, mediów i środowisk
twórczych oraz różnych instytucji i organizacji związanych z tematem czytelnictwa. Spotkanie poprowadzą Jacek Grudzień i Piotr Wesołowski.

USA - Japnese diplomacy before The Pearl Harbor oraz Pancernik USS Arizona w 3D

wtorek, 29 listopada 2011

Szkolenie z udzielania Pierwszej Pomocy – instruktorzy WOŚP

W dniach 2-4 grudnia 2011 Uniwersytet Łódzki organizuje szkolenie z udzielania Pierwszej Pomocy. Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do studentów uczestniczących w programie Erasmus.
Osobami szkolącymi są instruktorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem specjalnym, który rozpocznie cykl szkoleń, jest Jurek Owsiak .

Przedmiotem szkolenia są podstawowe zabiegi ratujące życie (BLS), defibrylacja oraz udzielanie pierwszej pomocy u dorosłych, dzieci i niemowląt. Nauka na szkoleniu odbywa się głównie poprzez ćwiczenia. Każdy z uczestników po szkoleniu otrzyma imienny prestiżowy certyfikat American Heart Association HEARTSAVER, który jest uznawany na całym świecie.
Każdy z uczestników może zapisać się na 1 dzień szkoleniowy: piątek, sobota lub niedziela (kurs trwa 8 godzin). Biuro Współpracy z Zagranicą dysponuje jeszcze kilkoma wolnymi miejscami (decyduje kolejność zgłoszeń). Studentów, którzy chcieliby wziąć udział w kursie prosimy o pilny kontakt z biurem:

weronika.cmielewska@uni.lodz.pl

Wszystkich studentów zapraszamy na otwarcie szkoleń i spotkanie z Jurkiem Owsiakiem
2 grudnia o godzinie 9.00 w budynku Centrum Informatyczno–Ekonometrycznego Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Rewolucji 1905r nr 39, Łódź

poniedziałek, 28 listopada 2011

Seminarium „Polski rynek PR – etyka i etykieta w zawodzie PR-owca” na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

17 listopada na Wydziale Zarządzania odbyło się spotkanie z prezesem Telma Group Communications - panią Joanną Delbar. Seminarium pt. „Polski rynek PR – etyka i etykieta w zawodzie PR-owca” spotkało się z dużym zainteresowaniem początkujących adeptów public relations.

Pani Joanna Delbar wprowadziła uczestników spotkania w meandry PR-u rozpoczynając seminarium od krótkiej charakterystyki tego rynku w Polsce. Według prowadzącej spotkanie unikatową cechą PR jest przedstawienie w rzetelny sposób faktów, co stoi w sprzeczności z funkcjonującym w naszym społeczeństwie pojęciem „czarny PR”.

W trakcie dyskusji, jaka wywiązała się podczas spotkania, ciekawość uczestników wzbudził zwłaszcza proces przygotowania do wykonywania zawodu PR-owca. Pani Joanna Delbar wskazała na zestaw istotnych cech nierozerwalnie związanych z tą profesją, zaznaczyła także, że kompletny PR-owiec to osoba oczytana, kreatywna, komunikatywna, odporna na stres
i dysponująca tzw. „lekkim piórem”.

Cenne dla przyszłych PR-owców okazały się zapewne wskazówki dotyczące błędów najczęściej popełnianych w tej branży oraz krótkie charakterystyki kampanii PR-owych zakończonych sukcesami. W podsumowaniu istotne jest przytoczenie opinii prowadzącej seminarium, która podkreśliła, że najważniejsza w zawodzie PR-owca jest pokora oraz umiejętność takiego sformułowania informacji by spotkała się z odzewem ostatecznego odbiorcy, jakim jest opinia publiczna.

piątek, 25 listopada 2011

Głosujcie na sportowców UŁ!

Sportowcy Uniwersytetu Łódzkiego zostali nominowani w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” Sportowiec Roku 2011. Sebastian Sobczak i Piotr Janiak z klubu AKS Uniwersytetu Łódzki ego zdobyli w 2011 roku akademickie mistrzostwo Polski i akademickie mistrzostwo Europy w siatkówce plażowej oraz mistrzostwo Polski w siatkówce plażowej seniorów.

Głosować można poprzez SMS-y i poprzez kupony zamieszczone w „Dzienniku Łódzkim”.

Aby zagłosować na naszą drużynę poprzez SMS należy wysłać wiadomość na numer 72355 o treści SPORT.43.


Całkowity koszt SMS to 2,46 z VAT. Każdy kto odda głos dostanie zwrotną wiadomość z kodem do darmowego e-wydania „DŁ”, który można realizować na portalu www.prasa24.pl.

Głosowanie SMS trwa od 24 listopada 2011 do 30 stycznia 2012 r., do godz. 23.59

Uniwersytet Łódzki uczelnią roku!

w plebiscycie Łódzkiego Studenckiego Forum BCC - Gala Biznesu 2011

Tak jak w roku ubiegłym, Uniwersytet Łódzki zyskał, jako uczelnia, największe uznanie w plebiscycie organizowanym przez studentów zrzeszonych w Business Centre Clubie w Łodzi. UŁ był nominowany do tego wyróżnienia wraz z Politechniką Łódzką i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi.

Celem organizowanego przez studenckie BCC przedsięwzięcia jest promocja przedsiębiorczości wśród młodych osób, a także tworzenie sprzyjającego klimatu dla podejmowania nowych inicjatyw. Podczas Gali Biznesu zostają wręczone statuetki, które są uwieńczeniem konkursu, mającego na celu zaprezentowanie osób i instytucji związanych z rozwojem przedsiębiorczości w naszym regionie.

W przedsięwzięciu biorą udział przede wszystkim młodzi liderzy ze wszystkich kluczowych dziedzin życia społecznego i gospodarczego oraz wielu innych znamienitych gości, reprezentujących największe organizacje biznesowe, postaci ze świata nauki, politycy, a także przedstawiciele organizacji studenckich z całej Polski.

Nad częścią konkursową czuwa kapituła złożona z przedstawicieli organizacji studenckich, działających w naszym regionie (samorządy studenckie wyższych uczelni, koła naukowe, biura karier, studenckie
organizacje międzynarodowe.

Wyróżnionymi w tym roku są także między innymi: w kategorii

Polityk roku - John Godson,
Dziennikarz roku - Jacek Grudzień,
Firma roku - Grupa TOYA,
Osobowość środowiska naukowego - prof. Marek Belka.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

czwartek, 24 listopada 2011

Stany Zjednoczone Europy




..jaka jest kondycja tożsamości europejskiej? Czy pan O'Keeffe z Irlandii czuje się Europejczykiem w mniejszym czy większym stopniu niż pani Stylianou z Cypru? A Ty, w jakim stopniu czujesz się Europejczykiem? Projekt artystyczny "Stany Zjednoczone Europy" szuka odpowiedzi na te pytania poprzez mobilną wystawę w dziesięciu krajach europejskich. Po raz pierwszy wystawa prezentowana będzie w Łodzi od 14 listopada do 4 grudnia pod patronatem Polskiej Prezydencji w UE. Cykl wystaw będzie trwał dwa lata i w tym czasie zostanie pokazany odbiorcom w Polsce, Finlandii, Bułgarii, na Litwie, w Portugalii, na Cyprze, w Niemczech, Belgii, Francji i Irlandii . Celem projektu jest debata i zaangażowanie w sprawy Europy dzięki przedstawieniu w różnych wymiarach problemu tożsamości europejskiej za pośrednictwem wielu dziedzin i różnych punktów widzenia.



Łódź

Daty: 14.11.11 – 03.12.2011 (Pn – Sb | 12:00 – 18:00)

Cena: wstęp wolny

Miejsca:
Zona - ul. Tymienieckiego 3
Galeria Manhattan - ul. Wigury 15 (wjazd od ul. Sienkiewicza)
Galeria - ul. Piotrkowska 118
FabrySTREFA oraz Off Piotrkowska - ul. Piotrkowska 138/140 (wjazd od ul. Roosevelta 10)


Wystawa w Łodzi powstała dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Hotelu IBIS Łódź, Charles Leopold-Mayer Foundation, Volfoni, Orange Property Group oraz Restauracji Analogia.

Partnerzy stowarzyszeni: Galeria Manhattan, FabrySTREFA, Off Piotrkowska, Zona Sztuki Aktualnej, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Instytut Europejski w Łodzi, Fundacja Pro Cultura, National Sculpture Factory Ireland, Motorenhalle Dresden, European University Cyprus, City of Helsinki Cultural Office, VR Group, Meetingpoint@lasipalatsi, Library 10,Kanneltalo Cultural Centre, The Lithuanian Ministry of Culture, Innovation Culture Europe, European Cultural Parliament.

środa, 23 listopada 2011

Zbieraj z nami podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zapraszamy wszystkich studentów UŁ do WOLONTARIATU podczas 20. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwesta odbędzie się 8 stycznia 2012 r., a pieniądze zebrane podczas tego finału zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Osoby pragnące włączyć się w kwestę, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z Centrum Promocji UŁ (promocja@uni.lodz.pl, 042 635 41 77). By zarejestrować się jako wolontariusz wystarczy wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy i dostarczyć do Centrum Promocji UŁ kserokopię dowodu osobistego oraz zdjęcie legitymacyjne.
Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona.

Dołącz do nas jak najszybciej.

wtorek, 22 listopada 2011

Kibicuj fair. Łódzki projekt najlepszy w Polsce!

"Łódzki projekt został uznany za najlepszy w Polsce. Nazywa się "Jestem fair". Dobrze znają go łódzcy gimnazjaliści. Uczy kibicowania bez agresji, bez bójek i ustawek. Tępi stadionowe chuligaństwo i antysemityzm. Wychowuje nowe pokolenie kibiców.


Program został przygotowany przez Urząd Miasta Łodzi i Uniwersytet Łódzki. Trwa od stycznia, ale od wczoraj jest polskim kandydatem do Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA). Nominowało go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, uznając za najlepszy spośród 36 projektów nadesłanych z całego kraju.

- Wyróżniał się m.in. zaangażowaniem klubów piłkarskich w prowadzenie zajęć z dziećmi, udziałem znanych zawodników, ale także możliwością wykorzystania w innych krajach Unii - uzasadnia wybór Małgorzata Woźniak, rzeczniczka prasowa MSWiA.


- To wielki zaszczyt. Teraz trzymamy kciuki za zwycięstwo! - kibicują pracownicy Wydziału Edukacji UMŁ.

- Takie projekty są niezmiernie ważne w kontekście Euro 2012. Wszystkim nam zależy, by mistrzostwa były festiwalem radości i polskiej gościnności, a nie chuligańskich ekscesów, które zakłócają ten obraz - mówił podczas inauguracji projektu Adam Rapacki, ówczesny podsekretarz stanu w MSWiA."

Za:
Gazeta Wyborcza

poniedziałek, 21 listopada 2011

Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego od dziś nosi imię Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Gośćmi uroczystości byli uczniowie i nauczyciele liceum, oraz między innymi: Zvi Rav-Nera, Ambasador Izraela w Polsce, Anna Stupnicka -Bando, Prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ryszard Ciszewski, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Irena Szczurek, ocalona z Holocaustu, Katarzyna Andrejew, Przewodnicząca łódzkiego oddziału Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”, którzy wspólnie z prof. Włodzimierzem Nykielem, Rektorem UŁ, dokonali odsłonięcia tablicy z nazwą szkoły.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata rozpoczęło działalność w dniu 1 września 2009 r.
Teraz kształci 150 uczniów, w sześciu oddziałach, o kierunkach:
- humanistycznym (z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego, języka angielskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie i drugim językiem obcym - łaciną),
- matematyczno – przyrodniczym (z rozszerzonym programem nauczania matematyki, geografii, języka angielskiego i drugim językiem obcym - językiem niemieckim).

Mimo krótkiej historii, uczniowie uniwersyteckiego liceum mogą poszczycić się już znaczącymi sukcesami, do których zaliczyć należy między innymi: III miejsce w Polsce w Olimpiadzie Wiedzy o Integracji Europejskiej, tytuł Laureata XLI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, tytuł Finalisty XI Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Uczniowie liceum uczestniczyli w wyjazdach do Izraela, Belgii, Stanów Zjednoczonych. Prygotowywane są podróże do Turcji, Wielkiej Brytanii i Bułgarii.
PLOUŁ jest organizatorem „Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej”, „Konkursu Matematyka – moja pasja” oraz „Konkursu Krasomówczego”.

Zgodnie ze statutem UŁ, pracownicy i uczniowie PLOUŁ są członkami społeczności akademickiej UŁ.
Do tej pory liceum UŁ mieściło się w budynku przy ul. Pomorskiej 96, teraz uczniowie i nauczyciele mają do dyspozycji świeżo oddaną do użytku siedzibę przy ul. Pomorskiej 163.

Budynek powstał w 1910 r. jako fabryka pończoch Braci Seidenwurm. Mozes i Jankiel Seidenwurmowie otworzyli niewielką wytwórnię pończoch przy ul. Pańskiej 58 (obecnie ul. Żeromskiego), a później przenieśli produkcję do budynku fabrycznego przy ul. Pomorskiej 163. Nowoczesna fabryka zatrudniała ok. 190 robotników, którzy wytwarzali miesięcznie ok. 10 tys. tuzinów pończoch damskich z różnych surowców. Wartość sprzedaży w 1936 r. osiągnęła 1 410 000,00 zł. (milion czterysta dziesięć tysięcy zł). Właściciele działali w Zrzeszeniu Przemysłu Pończoszniczego w Państwie Polskim. Mozes był członkiem rady łódzkiej Gminy Żydowskiej. W części niewykorzystanych hal istniała od 1933 r. przędzalnia wełny i wigonii Mieczysława Wiślickiego, zatrudniająca 42 robotników. Po 1945 r. fabrykę upaństwowiono, występowała pod nazwą Zakładów Przemysłu Pończoszniczego im. Franciszka Zubrzyckiego.

Remont obiektu trwał niecały rok. Budynek ma prawie 2.500 m2 powierzchni. Jest wyposażony w windę i przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Zagospodarowano także działkę przed budynkiem (powierzchnia 5.800 m2) urządzając 38 stanowisk parkingowych. Liceum mieści się na parterze i I piętrze budynku. To 19 sal dydaktycznych, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora i sekretariat, pokoje administracyjne, szatnia.

Zespół ŁSTW Uniwersytet Łódzki po raz kolejny zdobył Puchar polski.

Na rozgrywanym w Gliwicach ternieju nasz zespół w półfinałach pokonał GKPW 59 Gorzów 10:5, a w meczu finałowym po bardzo zaciętym meczu pokonał Arkonię Szczecin 5:4. Bramki dla naszej drużyny w turnieju zdobyli: M.Bar -3, P.Michalski 3, M.Krawczyk 3, R.Mielcarek-1, P.Piątek-2.

Gratulujemy!!!

piątek, 18 listopada 2011

Przepis na sukces według Leszka Czarneckiego



Na spotkanie z jednym z najbogatszych Polaków i jego gośćmi do auli Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ przyszło ponad 600 młodych ludzi. Na pytanie czy istnieje przepis na sukces w biznesie, odpowiadali:
- Leszek Czarnecki - przedsiębiorca, inwestor giełdowy, większościowy akcjonariusz m.in.: GETIN Banku, Noble Banku i Open Finance, trzeci na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost”
- Jan Kolański - prezes zarządu polskiej grupy kapitałowej Colian SA, producenta Goplany, Grześków, Helleny i Jeżyków
- Jan Kościuszko - prezes i autor sukcesu sieci restauracji Polskie Jadło, wcześniej właściciel Chłopskiego Jadła.
Dyskusję prowadził Roman Młodkowski - redaktor naczelny TVN CNBC Biznes. Na spotkaniu obecne były także władze uczelni.
Było to pierwsze tego typu spotkanie w województwie łódzkim (a dwunaste w Polsce). Celem kampanii „Przedsiębiorczość” organizowanej przez Leszka Czarneckiego i najlepsze uczelnie w kraju jest umożliwienie swobodnego dialogu między młodymi ludźmi a znanymi przedsiębiorcami. Podczas spotkania Leszek Czarnecki, Jan Kolański i Jan Kościuszko opowiadali o swojej drodze do sukcesu u motywacjach, które nimi kierowały.
Współorganizatorami spotkania był Uniwersytet Łódzki i jest SKN Inwestor.
Relacja z wydarzenia :
http://lodz.gazeta.pl/lodz/51,35153,10665327.html?i=0

Prof. Ewa Marynowicz-Hetka doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Ostrawskiego

Uroczyste uhonorowanie Pani Profesor tytułem doktora h.c. odbyło się w dniu
10 listopada 2011 roku w Uniwersytecie Ostrawskim.
Prof. zw. dr hab. Ewa Marynowicz-Hetka to wybitna osobowość w dziedzinie pedagogiki społecznej i pracy socjalnej w Europie.
Na Uniwersytecie Łódzkim Kieruje Katedrą Pedagogiki Społecznej, jest członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
Pani Profesor w latach 1991 – 1996 pełniła funkcję Dziekana Wydziału Nauk
o Wychowaniu UŁ.

UŁ jednym z Liderów Mobilności Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego

Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie i Uniwersytet Wrocławski zostały Liderami Mobilności Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. Uczelnie te uczestniczą w wymianie z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem.

"Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy poprzez wymianę studentów i pracowników naukowych bardzo przyczynia się do zacieśniania stosunków między naszymi krajami. Wymiana umożliwia m.in. bliższe poznanie kultury, tradycji krajów, do których przyjeżdżają. (...) Daje im nie tylko wiedzę, ale też doświadczenie i inspiracje do dalszej pracy" - powiedział podczas czwartkowej Gali Mobilności Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego w Warszawie ambasador Norwegii Enok Nygaard.


Więcej... http://wyborcza.pl/1,91446,10659768,Cztery_uczelnie_Liderami_Mobilnosci_Funduszu_Stypendialnego.html#ixzz1e2raOLSF

czwartek, 17 listopada 2011

Zabytki UŁ


Serdecznie zapraszamy na stronę zabytki.uni.lodz.pl - można na niej obejrzeć trzy filmy, prezentujące zabytkowe przestrzenie naszej uczelni.

środa, 16 listopada 2011

Punkt Podawczy w Rektoracie UŁ


Poniżej prezentujemy infografikę, przedstawiającą ideę Punktu Podawczego uruchomionego w Rektoracie UŁ

http://www.flickr.com/photos/promocja_ul/6350656586/sizes/o/in/photostream/

O Łodzi na wielkim ekranie






W semestrze zimowym roku akademickiego 2011/2012 Zakład Historii i Teorii Filmu UŁ we współpracy z Muzeum Kinematografii przygotował dla wszystkich miłośników Łodzi i filmu projekcje poświęcone różnym filmowym obliczom „miasta kominów i fabryk“. Filmy, których głównym bohaterem jest Łódź, wyświetlane są od początku października do początku grudnia w każdy wtorek o godzinie 18:00 w kinie „Kinematograf“ (plac Zwycięstwa 1). Po każdym seansie ma miejsce dyskusja dotycząca wcześniej prezentowanego obrazu, którą moderuje dr Ewa Ciszewska.

Wśród tytułów, które do tej pory zobaczyla publiczność, znalazły się zarówno znane filmy – jak Życie wewnętrzne Marka Koterskiego – jak również bardzo rzadko wyświetlane Czerwone węże Wojciecha Fiwka. Uczetnicy przeglądu obejrzeli także Historię pewnej miłości Wojciecha Wiszniewskiego, reżysera znanego przede wszystkim z filmów krótkometrażowych.

Projekt ten stanowi znakomity przykład współpracy Uniwersystetu Łódzkiego z miejską instytucją kultury. Szczególnie, że za jego sprawą ma miejsce dialog uczelni z publicznością nieakademicką. W projekcjach filmowych, jak i dyskusjach udział może wziąć każdy zainteresowany. Osoby nie będące uczetnikami kursu mogą w kasie kina nabyć bilety na każdy z wyświetlanych filmów. Sądząc po frekwencji i osobach zasiadających na widowni, wydarzenie to cieszy się znacznym zainteresowaniem, nie tylko pośród studentów. Terminy następnych projekcji znajdują się w programie kina.

wtorek, 15 listopada 2011

Współpraca Wydziału Filologicznego z II LO w Zduńskiej Woli


8 listopada 2011 r. odbyła się w Zduńskiej Woli uroczystość podpisania listu intencyjnego, którego sygnatariuszami są dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Piotr Stalmaszczyk oraz dyrektor II LO im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli mgr Paweł Dzwonik.

Współpraca Wydziału Filologicznego UŁ z II Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli obejmie kształcenie klas dziennikarsko – medialnych oraz humanistyczno - prawnych i będzie realizowana poprzez uczestnictwo młodzieży II LO w pracach kół naukowych oraz w wykładach otwartych Wydziału Filologicznego, organizowanie specjalnych wykładów, prelekcji i warsztatów prowadzonych przez nauczycieli akademickich w zduńskowolskim liceum, patronat Wydziału nad międzyszkolnymi konkursami przedmiotowymi organizowanymi przez II LO, kooperację w zakresie organizowania praktyk pedagogicznych dla studentów polonistyki, anglistyki, rusycystyki, latynistyki, romanistyki, germanistyki, wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami Wydziału i nauczycielami II LO oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw i projektów edukacyjnych, a także wspólne działania informacyjne i promocyjne.

czwartek, 10 listopada 2011

+ google+ ;)


Dziś dodaliśmy do naszych kanałów komunikacji nowy - mamy na myśli stronę w serwisie google+

Zapraszamy do śledzenia, komentowania i polubienia kolejnego internetowego wcielenia UŁ :)

Międzynarodowa konferencja „Pluralité des cultures: chances ou menaces ?”




W dniach 13-15 października w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Łodzi odbyła się międzynarodowa konferencja „Pluralité des cultures : chances ou menaces ?” zorganizowana przez Katedrę Filologii Romańskiej UŁ w ramach obchodów czterdziestolecia ponownego otwarcia Katedry w roku 1971.

Uroczystego otwarcia konferencji, której swojego patronatu użyczyła Pani Prezydent Miasta Łodzi, dokonała prof. zw. dr hab. Joanna Jabłkowska, Prorektor ds. programów i jakości kształcenia.

W czterech sekcjach (literaturoznawczej, językoznawczej, dydaktycznej i italianistycznej) wygłoszono niemal osiemdziesiąt referatów, a wśród uczestników znaleźli się naukowcy nie tylko z Polski i Europy, lecz także z Rwandy, Algierii, Japonii i Kanady.


środa, 9 listopada 2011

Sukces dwóch kół naukowych z UŁ w konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego "StRuNa 2011"

5 listopada 2011 r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia w konkursie StRuNa. Celem konkursu jest podsumowanie działalności naukowej kół i innych organizacji studenckich.

W jury konkursu StRuNa zasiada 21 osób - wykładowców akademickim, członków organizacji pozarządowych, byłych członków kół naukowych.

Zwycięzcą w kategorii Konferencja roku 2011 została zorganizowana przez Koło Naukowe Edytorów UŁ ogólnopolska konferencja edytorsko-literaturoznawcza "Tekst-Tworzywo-Twórca". Jej istotą były nie tylko panele dyskusyjne dotyczące edytorstwa, typografii i literaturoznawstwa, ale również wystawy projektantów , które podziwiać można było w przestrzeni konferencyjnej.

W kategorii Publikacja roku 2011 wyróżnienie zdobyło Studenckie Koło Naukowe "Human Resources Managemen" Uniwersytetu Łódzkiego, za projekt "Dobry start kariery zawodowej". Książka została wydana w 2010 roku nakładem Wydawnictwa UŁ, w red. A. Rogozińskiej-Pawełczyk i D. Majewskiego.

Laureatom gratulujemy!

Odbył się kolejny Rodzinny Dzień Sportu


W dniu 5 listopada 2011 odbył się kolejny Rodzinny Dzień Sportu.
Podczas tego wydarzenia dzieci uczyły się gry w tenisa, mamy ćwiczyły na sali aerobowej, a ojcowie - na siłowni. Chętni grali w siatkówkę.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 10 grudnia w godz. 10.00-14.00 do Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UŁ, na ul. Styrskiej 20/24 w Łodzi.

Czy istnieje przepis na sukces – spotkanie z Leszkiem Czarneckim


Pierwsza w województwie łódzkim (a dwunasta w Polsce) debata PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ organizowana wspólnie przez Leszka Czarneckiego i Uniwersytet Łódzki odbędzie się na Auli T1 na Wydziale Ekonomiczno - Socjologicznym UŁ przy ul. Rewolucji 41/43 w dniu 17 listopada br. w godz. 9:45 –12:00. Celem tej kampanii jest umożliwienie swobodnego dialogu między młodymi ludźmi a znanymi przedsiębiorcami. Spotkanie zostanie uroczyście rozpoczęte przez prof. Włodzimierza Nykiela – Rektora UŁ.
GOŚĆMI SPECJALNYMI SPOTKANIA BĘDĄ:
LESZEK CZARNECKI, prywatny przedsiębiorca, inwestor giełdowy, założyciel i główny akcjonariusz m.in.: GETIN Banku, Noble Banku, Open Finance i LC Corp.
JAN KOLAŃSKI, prezes i większościowy udziałowiec grupy Colian S.A., twórca sukcesu marek takich jak: Grześki, Jeżyki czy Wafle Familijne.
Moderatorem dyskusji będzie Roman Młodkowski, redaktor naczelny TVN CNBC Biznes.
Podczas spotkania zaproszeni goście opowiedzą również o drodze jaką wybrali, motywacjach, które nimi kierują oraz czynnikach, które sprawiły, że osiągnęli sukces. Spotkanie będzie miało charakter otwartej dyskusji. Każdy jego uczestnik będzie miał możliwość zadania pytania Leszkowi Czarneckiemu, gościom specjalnym oraz moderatorowi.
Przewidziany jest konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.
Współorganizatorami spotkania jest SKN Inwestor.

Zapraszamy na...

FESTIWAL FILMÓW ANTYDEPRESYJNYCH - RELANIUM :D
A w programie m.in. koncert Tymon & The Transistors - koncert odbędzie się w klubie Improwizacja przy ul. Wólczańskiej 38

Zapraszamy do serwisu: kultura.uni.lodz.pl

piątek, 4 listopada 2011

JESTEM FAIR



„Jestem fair” to projekt dla gimnazjów, którego celem jest propagowanie idei fair play w sporcie, w życiu i na stadionie oraz kształtowanie postaw prospołecznych. Projekt realizowany jest przez Pracownię Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ pod kierunkiem dr Jolanty Kowalskiej przy współpracy Urzędu Miasta Łodzi. Międzynarodowy Turniej koszykówki i piłki nożnej, który odbył się w terminie 25-28.2011r. jest elementem wspomnianego przedsięwzięcia. Młodzież z Łodzi i Londynu uczestniczyła w rozgrywkach koszykówki i piłki nożnej oraz w konkursie na kibicowanie fair play. Impreza odbyła się na terenie Gimnazjum Nr 22. Uczniom towarzyszyli sportowcy: koszykarze i piłkarze ŁKS oraz koszykarki z klubów ŁKS i Widzew. Puchare i medale wręczali dr Arkadiusz Kaźmierczak - Prodziekan Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ oraz Krzysztof Piątkowski - Wiceprezydent Miasta Łodzi. Najlepsi zawodnicy turnieju otrzymali również piłki podpisane przez piłkarzy klubów ŁKS i RTS Widzew oraz koszykarzy ŁKS.
Szczegółowe informacje: www.wnow.uni.lodz.pl/doc/fair/turniej.pdf

Nowe Galerie UŁ Łącznik i Ring


Zapraszamy do dwóch nowo powstałych galerii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ – Ring i Łącznik. Można w nich obejrzeć najlepsze prace studentów Pracowni Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Włodzimierza Strzemińskiego w Łodzi prowadzonej przez prof. Włodzimierza Morawskiego. Prace poświęcone są różnej tematyce – od prac mających charakter reklamowy, poprzez plakat teatralny i kulturalny aż do prac o tematyce społecznej i politycznej.

Autorzy: Edyta Morawska, Ludmiła Kaczmarek, Katarzyna Majsner, Joanna Kamińska, Katarzyna Olejniczak, Katarzyna Świstek, Magdalena Spiżewska, Wojciech Dzięcioł, Adam Mateusz Suchecki, Katarzyna Dudkiewicz.

czwartek, 3 listopada 2011

Zapraszamy do Teatru Nowego!

On i ona: równoległe światy oddzielone na scenie szklanymi prostokątami. Dwie realności, w których jedno nie słyszy drugiego. Różne odmiany nieszczęśliwej miłości i pożądania, co niszczy wspólne życie.

Spektakl na 11. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Teatralnej „Słowiańskie Spotkania Teatralne” otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Elena Popova – znana rosyjska dramatopisarka, autorka m.in. dramatów „Dzieci galaktyki”, „Śniadanie na trawie”, „Historia z dziwnego świata” i „Poszukiwany jest mąż dla poetki”, „Pożegnanie z ojczyzną”. Sztuki przetłumaczono na angielski, niemiecki i białoruski.

Spektakl w języku rosyjskim.

Więcej: https://www.kultura.uni.lodz.pl/index.php/wydarzenie/widok/142

środa, 2 listopada 2011

Międzywydziałowe koło zrównoważonego transportu na UŁ

Zapraszamy na pierwsze spotkanie grupy studentów pragnących zawiązać na Uniwersytecie Łódzkim międzywydziałowe koło zajmujące się problematyką zrównoważonego transportu na uczelni. Zapraszamy nie tylko rowerzystów, ale również osoby zainteresowane promocją transportu zbiorowego. W planach mamy prowadzenie akcji promocyjnych, wychodzenie z własnymi inicjatywami, a także wspieranie Pełnomocnika Rektora UŁ ds. Zrównoważonego Transportu w jego działaniach. Wspólnymi siłami zdziałamy więcej na rzecz osób niezmotoryzowanych.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 7 listopada 2011r. o godz. 17 w sali T-401 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ przy ul. Rewolucji 1905r. 39.

Kronika UŁ - zapraszamy do współpracy!

Nasza uczelnia, kształcąca około 47 tys. osób na wszystkich typach studiów i zatrudniająca blisko cztery tysiące pracowników, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców przypomina średniej wielkości polskie miasto.

W ponadpięćdziesięciotysięcznej społeczności uniwersytetu niemal codzienne coś się dzieje. Większa autonomia finansowa wydziałów, będąca wynikiem wewnętrznej reformy uczelni, zwanej potocznie decentralizacją, sprzyja aktywności tych jednostek, a co za tym idzie, również poszczególnych kierunków. Nie o wszystkim wiemy, nie wszędzie możemy być, nie wszędzie dotrzeć. Natomiast najbliżej spraw ciekawych, interesujących nie tylko w skali wydziału czy kierunku, są studenci i nauczyciele akademiccy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dowiedziała się o nich również cała społeczność uniwersytetu za pośrednictwem Kroniki lub Centrum Promocji UŁ.

Zachęcamy więc do większej niż dotychczas współpracy z naszym pismem, szczególnie studentów, bo z wykładowcami uniwersyteckimi w tej dziedzinie większego problemu nie ma. Odczuwamy bowiem w Kronice zarówno niedosyt problematyki studenckiej, jak i materiałów pisanych przez słuchaczy uniwersytetu.

Każdy, kto chce chwycić za pióro lub aparat fotograficzny może przysłać do nas pod adresem: kronika@uni.lodz.pl próbkę swej twórczości. Będziemy służyć radą i pomocą, a gdy materiał pisany lub zdjęcia spełnią podstawowe wymogi publikacyjne, znajdą się w Kronice. Warunkiem jest jednak szeroko rozumiana problematyka uniwersytecka.

Podobne oczekiwania ma Centrum Promocji UŁ (promocja@uni.lodz.pl), publikujące i redagujące systematycznie materiały o charakterze informacyjnym na uczelnianych stronach internetowych.

Sądzimy, że nasza wspólna propozycja może być atrakcyjna zwłaszcza dla studentów, którzy w przyszłości zechcą zawodowo zajmować się dziennikarstwem. Nasi współpracownicy mają bowiem dobre notowania przy ubieganiu się o staże, zwłaszcza w redakcjach prasowych, a niektórzy z nich są już profesjonalnymi żurnalistami.

Zapraszamy!

Centrum Promocji UŁ
Redakcja Kroniki