wtorek, 26 czerwca 2012
Wyprawy na krańce marzeń - spotkanie z Markiem Kamińskim
Na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego 25 czerwca 2012 r. odbył się wyjątkowy wykład pt. „Wyprawy na krańce marzeń”. O swoich podróżach opowiadał Marek Kamiński - znany podróżnik, polarnik i przedsiębiorca, pierwszy na świecie zdobywca dwóch biegunów Ziemi w ciągu jednego roku. Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno studentów i pracowników naukowych naszej Uczelni, jak i mediów. Marek Kamiński opowiadał o początkach swojej podróżniczej pasji, pierwszej „wyprawie życia” statkiem do Maroka oraz o tych najistotniejszych wyprawach - na oba bieguny. Nie mogło zabraknąć również opowieści o zdobywaniu biegunów z Jaśkiem Melą.
Kamiński podczas spotkania wielokrotnie podkreślał, że w podróży bardziej od celu liczy się droga do jego osiągnięcia, i że czasem "więcej doświadczenia zdobywa się ponosząc mądrą porażkę niż głupi sukces". Po wykładzie można było kupić najnowszą książkę Kamińskiego "Wyprawa" i inne publikacje jego wydawnictwa oraz zdobyć autograf podróżnika. Spotkanie przygotował Instytut Geografii Miast i Turyzmu wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Geografów Turyzmu „Włóczykije” oraz Kołem Młodych Geografów „Geoholicy”.
czwartek, 21 czerwca 2012
W akcji "Za kwiaty dziękujemy" zebraliśmy prawie 27 000 zł!
Dzięki naszej wspólnej akcji, którą rozpoczęliśmy na naszej Uczelni dwa lata temu, w okresie od stycznia 2010 roku do czerwca 2012 roku, udało nam się zebrać 26 674.99 zł i przekazać Fundacji Krwinka. Dzięki tym środkom zostaną zorganizowane specjalne obozy dla dzieci, które niedawno przeszły przeszczep szpiku. Celem obozu jest przywrócenie dzieciom radości życia i intensywna rehabilitacja oraz zakup leków.
Akcja "Za kwiaty dziękujemy" polega na tym, że studenci podczas obron prac licencjackich i magisterskich, zamiast bukietów, kupują specjalne kartki pocztowe, których projekty wykonali podopieczni Fundacji KRWINKA i Fundacji HAPPY KIDS.
Wpływy ze sprzedaży pocztówek są w całości przeznaczane na cele charytatywne, wspierając działania obu Fundacji.
Kartki można kupić od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 w Centrum Promocji UŁ przy ul. Lindleya 8.
Szczegółowe informacje o akcji znajdują się na stronie:
www.uni.lodz.pl/promocja/zkd
Działajmy dalej!
wtorek, 5 czerwca 2012
Drużyna SIFE UŁ najlepsza w Polsce
Zespół SIFE Uniwersytetu Łódzkiego został zwycięzcą Ogólnokrajowego Konkursu SIFE Poland 2012. Po raz pierwszy w historii konkursu drużyna SIFE UŁ zdobyła I miejsce, II miejsce zdobyła Drużyna SIFE Uniwersytetu Gdańskiego, a III - Zespół z Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. W walce o tytuł Mistrza SIFE, zespół zmierzy się już jesienią w Waszyngtonie z reprezentantami 38 pozostałych krajów zaangażowanych w program SIFE.
SIFE jest największym na świecie stowarzyszeniem łączącym świat akademicki ze światem biznesu, w którym przedstawiciele biznesu oraz środowiska naukowego spotykają się ze zdolnymi i aktywnymi studentami. Organizacja ta powstała w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych i zrzesza obecnie ponad 41 000 studentów z 1536 uczelni w 39 krajach na całym świecie.
Studenci SIFE dążą do pobudzenia przedsiębiorczości oraz aktywizacji zawodowej wybranych środowisk, realizując projekty edukacyjne, kierują się zasadami etyki, poszukują rozwiązań biznesowych oraz mechanizmów rynkowych, które trwale i skutecznie poprawią jakość życia lokalnych społeczności.
W Polsce Program SIFE jest obecny od prawie 8 lat i zrzesza 12 aktywnie działających zespół z Uczelni Wyższych z całego kraju. Partnerem programu SIFE w Polsce jest firma Bigram, zaś sponsorami SIFE są firmy: Dalkia Polska, PwC, Unilever Polska oraz Chartis Europe. SIFE Polska posiada również patronat honorowy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz współpracuje z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową.
Zespół SIFE Uniwersytetu Łódzkiego istnieje od 2006 roku na Wydziale Ekonomiczno - Socjologicznym UŁ. Zespół składa się z ambitnych i przedsiębiorczych studentów reprezentujących różne wydziały UŁ.
W tym roku Drużyna zrealizowała 5 projektów :
• Green Up Your Waste! III – projekt realizowany od 3 lat - wprowadzenie systemów selektywnej zbiórki odpadów oraz zarządzania środowiskowego w jednej z łódzkich firm,
• Learn&Discover – warsztaty edukacyjne z zakresu podstaw ekonomii, finansów i ekologii dla dzieci głucho-niemych; stworzenie gry planszowej dla dzieci o powyższej tematyce,
• Kids@Computers – stworzenie kawiarenki internetowej dla dzieci z ubogich rodzin w Oratorium im. Św. Jana Bosko w Łodzi; szkolenia dla dzieci z zakresu MS Office, wykorzystania Internetu do celów edukacyjnych oraz do nauki języków obcych,
• Twisted Months – akcja zbierania zakrętek od butelek przeprowadzona na Uniwersytecie Łódzkim, w ramach projektu Urzędu Miasta Łodzi pn. „Zakręcone Miesiące”; środki ze sprzedaży zebranych zakrętek zostaną przekazane na cel charytatywny (w roku ubiegłym były to turnusy rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych)
• Earn If You Dare – pomoc w rozwoju, promocji i pozyskaniu środków na działalność Stowarzyszenia „Powstaniec Dobra”, aktywizującego społeczność lokalną w miejscowości Dobra koło Łodzi oraz wspierającego Fundację Krwinka.
Szczegółowe informacje o Programie SIFE: www.sife.pl
Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy !!!
niedziela, 3 czerwca 2012
III Piknik Wiedzy i Nauki
„Univers&Ty” pod takim hasłem w dniu 1 czerwca 2012 roku odbył się po raz trzeci Piknik Wiedzy i Nauki organizowany przez naszą uczelnię. W tym roku na wykłady zapisało się ponad 1700 uczniów ze szkół z całego regionu łódzkiego. Odbyło się, aż 20 wykładów z różnych dziedzin naukowych, a także liczne eksperymenty i pokazy z fizyki, chemii i biologii. Poza tym można było zobaczyć stację meteorologiczną, skosztować antycznych potraw, zobaczyć jak walczyli starożytni wojownicy. Można było zagrać w wielkoplanszowe gry - Monopoly i kupić dowolny wydział lub zostać Lodzermenschem i zagrać w Cottonpoly. Na odważnych czekała ścianka wspinaczkowa, konkursy z wiedzy i sprawnościowe. Odbył się koncert muzyczny zespołu Rambo Jet, pokaz taneczny w wykonaniu tancerzy Project Salsa, oraz wiele innych atrakcji. Wszystkie pokazy miały miejsce na placu przed Wydziałem Fizyki i Informatyki Stosowanej. A wykłady odbywały się w aulach wydziałów: Fizyki i Informatyki Stosowanej, Matematyki i Informatyki, Zarządzania, Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Prawa. Dziękujemy Urzędowi Miasta Łodzi za wypożyczenie namiotów i Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie finansowe tego wydarzenia.
Szczegółowe informacje na temat pikniku znajdują się na stronie www.piknik.uni.lodz.pl
Subskrybuj:
Posty (Atom)