środa, 13 listopada 2013
Żądamy twórczego uniwersytetu!
środa, 6 listopada 2013
Piętnasty Wykład Rektorski
czwartek, 24 października 2013
WSPÓŁPRACA UŁ I UNIWERSYTETU ZHENGZHOU
W dniu 22 października 2013 w chińskiej metropolii Zhengzhou w Prowincji Henan odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy akademickiej pomiędzy Uniwersytetem Łódzkim, a prestiżową uczelnią chińską Zhengzhou University. Program ”2+2” realizowany w ramach umowy, przewidujący współpracę obu uczelni uzyskał jako jedyny poparcie Ministerstw Szkolnictwa Wyższego Polski i Chin. Projekt ten ma na celu umożliwienie studentom zdobycia dyplomów obu uczelni na kierunku ’economics’ w jęz. angielskim. Pierwsze 2 lata student studiuje w Chinach w ZZU, a następnie kontynuuje kolejne 2 lata w UŁ.
UŁ reprezentowany był przez delegację w składzie Prorektora ds. współpracy z zagranicą - Prof. dr hab. Z. Wysokińską, Dziekana Wydziału Ekonomiczno- Socjologicznego - Prof. dr hab. P. Starostę, Dyrektora Instytutu Ekonomii - Prof. dr hab. E. Kwiatkowskiego oraz Kierownika Biura Współpracy z Zagranicą – Lilianę Lato. Bezpośrednio po podpisaniu oficjalnej umowy odbyła się dyskusja z Prezydentem ZZU prof. Liu Jiongtian, Vice-Prezydentem Chang Junbiao oraz Dziekanem Kolegium Międzynarodowego Shi Maosheng na temat przewidywanych form realizacji wspólnego programu. Program przewiduje także wymianę wykładowców i możliwość kontynuacji nauki na UŁ po ukończeniu studiów I-go stopnia. W programie tego typu biorą udział jedynie 63 uczelnie spoza Chin, a UŁ jest pierwszą w Polsce. Wniosek o rozpoczęcie programu złożono rok temu.
Prorektor ds. współpracy z zagranicą, Prof. Zofia Wysokińska wygłosiła wykład poprzedzający wystąpienie Kierownika BWZ UŁ - Liliany Lato prezentującej Uniwersytet Łódzki oraz kierunek ekonomia 300 zgromadzonym studentom chińskim. Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze, która dobrze rokuje przyszłej współpracy.
środa, 23 października 2013
DysTEFL – Dyslexia for Teachers of English as a Foreign Language
IX Uniwersyteckie Targi Pracy
22 października 2013 r. na Wydziale Zarządzania UŁ przy ul. Matejki 22/26 w Łodzi miały miejsce IX Uniwersyteckie Targi Pracy przygotowane przez Akademickie Biuro Karier Zawodowych UŁ.
Targi Pracy to jedno z największych wydarzeń organizowanych na UŁ. W tym roku, studentom i absolwentom, swoje oferty zaprezentowało 38 firm i instytucji.
- Główną ideą targów jest stworzenie przestrzeni do bezpośredniego spotkania z przedstawicielami firm i instytucji z różnych branż, mi. in. finansów i bankowości, rachunkowości, audytu, logistyki, FMCG, BPO oraz IT – informuje Agnieszka Ciszewska, kierownik Akademickiego Biura Karier Zawodowych UŁ.
Uczestnicy targów mogli zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, praktyk i staży, poznać nowych łódzkich inwestorów rozpoczynających rekrutację czy wreszcie złożyć dokumenty aplikacyjne bezpośrednio u pracodawców. Można było także uzyskać informacje na temat kompetencji i umiejętności wymaganych aktualnie na rynku pracy, skorzystać z porad doradców edukacyjno-zawodowych czy wreszcie wziąć udział w konkursach z cennymi nagrodami.
Dzień Edukacji Narodowej
Po południu tego samego dnia, także w Auli im. prof. Szuberta, odbyły się promocje habilitacyjne i doktorskie, w których wzięło udział: 21 nowo promowanych doktorów habilitowanych i 60 doktorów.
Fotorelację z uroczystości można znaleźć tutaj i tutaj.Ruszyła czwarta edycja Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci.
Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 7-12 lat oraz ich opiekunów. Tak jak w poprzednich latach, program składa się z cyklu wykładów i warsztatów dla dzieci, zajęciach akademickich. Podczas spotkań mali studenci UŁDD poszerzają wiedzę, rozwijają zainteresowania i pasje, ucząc się poprzez zabawę. Program obejmuje także serię wykładów skierowanych do rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Łódzkiego i Studenckie Koła Naukowe oraz Partnera UŁDD – Teatr PINOKIO w Łodzi.
Sukces poprzednich edycji przerósł oczekiwania organizatorów. W każdej edycji w 80 wydarzeniach uczestniczyło ponad 500 małych studentów, a sam projekt został doceniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przyznało uczelni tytuł Miejsca Odkrywania Talentów.
Dzięki temu projektowi dzieci spędzają wolny czas w ciekawy i inspirujący sposób, mając możliwość "studiowania" na uczelni wyższej.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej UŁDD, gdzie znajduje się galeria zdjęć z zajęć.
wtorek, 22 października 2013
Krzysztof Zanussi doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego
Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć tutaj
Inauguracja Roku Akademickiego 2013/14
poniedziałek, 8 lipca 2013
V Igrzyska Olimpijskie dla Przedszkolaków „JESTEM FAIR” 2013
Celem Igrzysk Olimpijskich dla Przedszkolaków od samego początku jest propagowanie wartości olimpijskich i wychowanie przez sport do zdrowia.
W Igrzyskach udział wzięło ponad 100 dzieci z przedszkoli: PM nr 9, PM nr 14, PM nr 15, PM nr 39, PM nr 52, PM nr 71, PM nr 99, PM nr 153.
Wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy za udział, ufundowane przez stowarzyszenie CNBA.
Turniej rozpoczął mgr Piotr Kędzia – olimpijczyk, asystent w Pracowni Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego - rozpaleniem znicza olimpijskiego i przemarszem wraz z uczestnikami wokół sali gimnastycznej, następnie kapitanowie drużyn złożyli przyrzeczenie o zdrowej, czystej rywalizacji. Po oficjalnym otwarciu Igrzysk i odegraniu hymnu olimpijskiego rozpoczęto zawody rozgrzewką. Następnie przeprowadzono konkurencje:
1. Grę bieżną – „Sztafeta w slalomie”;
2. Grę zwinnościową – „Przejście pod płotkiem”;
3. Gra orientacyjna – „Wywoływanie numerów”;
4. Grę bieżną z przyborem – „Przenoszenie piłki”;
5. Grę zręcznościową - „Podawanie piłki w rzędach”;
6. Grę rzutną – „Rzut woreczków do celu”.
W trakcie przerwy, podczas której sędziowie liczyli punkty, odbył się na basenie pokaz ratownictwa wodnego, przygotowanego przez doktora Michała Czaplickiego wraz ze studentami - ratownikami WOPR. Pierwszy raz zawody obejrzały dzieci z Przedszkola Uniwersytetu Łódzkiego. Mamy nadzieję, że w następnych edycjach wezmą udział również w konkurencjach.
wtorek, 14 maja 2013
Konsultacje w sprawie EC1
poniedziałek, 6 maja 2013
Dobre wieści!
poniedziałek, 8 kwietnia 2013
Lady Margaret Thatcher
http://www.youtube.com/watch?v=pfnibFmvXkQ&list=UUq_r_XZk2DQxrsKcsa2pqSQ&index=42
Zapraszamy na konferencję „Społeczeństwo, edukacja, gospodarka. W stulecie urodzin profesora Jana Szczepańskiego”,
Profesor Jan Szczepański był wybitnym socjologiem, jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego rektorem w latach 1952-1956, wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk, dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Dzięki Jego inicjatywie utworzony został Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ jako innowacyjne rozwiązanie dydaktyczne i naukowe.
Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia takie jak m.in.: rola wiedzy i edukacji we współczesnym świecie, metody badań społecznych, relacja jednostka-społeczeństwo-społeczne konteksty konsumpcji, współczesne problemy socjologii gospodarki i przemysłu, problematyka zmian społecznych i rozwoju.
Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie: http://www.eksoc.uni.lodz.pl/is/konferencje.html
środa, 27 lutego 2013
Sukces frekwencyjny na spotkaniu Dzień Dobry Biznes
Podczas seminarium odbyło się inspirujące spotkanie z Filipem Miłoszewskim, twórcą mobilnej listy zakupów, współzałożycielem serwisu Listonic.pl, który opowiedział o tym, jak stawiał pierwsze kroki w biznesie. Rozmowy dotyczyły także możliwości finansowania własnych firm ze środków unijnych w ramach Inicjatywy JEREMIE. Gościem spotkania był także Henryk Pietraszkiewicz, Prezes FM Banku S.A., który opowiedział o barierach rozwoju, z jakimi spotykają się polscy początkujący przedsiębiorcy. Uczestnicy seminarium wzięli udział także w dwóch warszatach
„Załóż swój własny biznes już dziś – czyli co, gdzie, kiedy?” oraz „Mam swój biznes, ale jak zostać liderem? Czyli krótki wstęp do strategii marketingowej”.