poniedziałek, 12 marca 2012

Pół wieku Noża w wodzie9. marca, równo pięćdziesiąt lat od premiery Noża w wodzie Romana Polańskiego, w Muzeum Kinematografii mieszczącym się przy Placu Zwycięstwa 1 rozpoczął się przegląd studenckich etiud i filmów pełnometrażowych tego reżysera, absolwenta łódzkiej „filmówki”. W piątek publiczność obejrzała wspomniany Nóż w wodzie, zaś projekcja została poprzedzona prelekcją dr Ewy Ciszewskiej z Zakład Historii i Teorii Filmu UŁ.
Podczas wykładu poruszonych zostało wiele tematów związanych bezpośrednio z samym filmem, jak również dotyczących kontekstu historycznego, przywołano także pewną ilość ciekawostek z planu filmowego. Prowadząca spotkanie przywołała też nazwisko i okoliczności, w jakich zaangażowano do filmu nieco zapomnianą dziś Jolantę Umecką, grającą główną rolę kobiecą. Pół wieku temu debiut fabularny Romana Polańskiego, mimo nominacji do Oscara®, w Polsce niestety spotkał się z dość chłodnym przyjęciem krytyki. Po latach traktowany jest jako wyznacznik i zarazem zapowiedź znakomitego kunsztu, a także oryginalnego stylu reżyserskiego tego wybitnego i znanego na świecie twórcy.


Warto również nadmienić, że pierwsza część wieczoru należała do Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, pianisty, kompozytora i przyjaciela Romana Polańskiego, twórcy muzyki do wielu jego filmów, w tym także Noża w wodzie. Bezpośrednio przed jubileuszową prelekcją poświęconą Nożowi w wodzie miał miejsce premierowy pokaz filmu Komeda, Komeda... w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, uświetniony spotkaniem z autorką dokumentu.