poniedziałek, 10 października 2011

Nauka kluczem do wiedzy - nowy mural na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ


„Nauka kluczem do wiedzy” – to hasło stało się inspiracją powstania kolejnego muralu na Uniwersytecie Łódzkim, tym razem na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.
Autorem muralu jest Barys (Marcin Barjasz), twórca od dawna znany w łódzkich kręgach street artowych, współautor słynnej "łódki" na ulicy Piotrkowskiej 152, największego wówczas malowidła wielkoformatowego w Europie. Jest on również odpowiedzialny za projekt "Galeria Mobilna" polegający na namalowaniu obrazów na kilku tramwajach łódzkiego MPK. Ponadto, na przestrzeni ostatniego roku współtworzył on kilka z murali dla Fundacji Urban Forms, m.in. malowidło promujące Łódź jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Mural można obejrzeć wchodząc na teren Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego od strony ul. Rewolucji 39/41.

Ruszyła II edycja Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci!„Wyprawa w świat mrówek” - taki tytuł miał wykład inauguracyjny Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. W dniu 9 października 2011 r. na Auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji UŁ o godz. 11.00 dr Marek Michalski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ poprowadził prelekcje dla ponad trzystu małych studentów. Opowiadał o życiu mrówek, o ich gatunkach i funkcjach jakie pełnią w mrowisku. Prowadzący odpowiadał na pytania dzieci m.in.: Ile mrówek jest potrzebnych żeby unieść szafę? Czy istnieje mrówka dyplomata? Ile potrzeba mózgów mrówek, żeby utworzyć mózg człowieka? Dzieci otrzymały także specjalny indeks studenta UŁDD oraz znaczki od Rzecznika Praw Dziecka. W tym samym czasie trwał wykład dla rodziców dzieci „Mit i rzeczywistość w procesie wychowania”, która prowadziła dr Lidia Janiszewska z Instytutu Psychologii UŁ.

Projekt UŁDD skierowany jest do dzieci w wieku 7-12 lat oraz ich opiekunów. Tak jak w poprzednim roku, program składa się z cyklu wykładów i warsztatów dla dzieci. Podczas spotkań mali studenci UŁDD poszerzają wiedzę, rozwijają zainteresowania i pasje, ucząc się poprzez zabawę. Program obejmuje także serię wykładów skierowanych do rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Łódzkiego i Studenckie Koła Naukowe oraz przedstawicieli instytucji, które są Partnerami Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci – Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” oraz Muzeum Bajki „Semafor”.
Zajęcia odbywają się w co dwa tygodnie w niedziele w budynkach Uniwersytetu Łódzkiego oraz u naszych Partnerów.

Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na wykłady – szczegółowe informacje na stronie www.dzieci.uni.lodz.pl. Zajęcia są bezpłatne – sponsorem UŁDD jest Fundusz Innowacyjnej Edukacji UŁ. Zapraszamy!