poniedziałek, 6 czerwca 2011

Uniwersytet Łódzki dla Dzieci zakończył I rok akademicki

„Dlaczego chłopaki nie płaczą, a złość piękności szkodzi?” to tytuł ostatniego wykładu w ramach pierwszej edycji Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci, który odbył się 5 czerwca 2011 r. Wykład poprowadziła dr Lidia Janiszewska z Wydziału Nauk o Wychowaniu. Dzieci dowiedziały się jak radzić sobie ze złością, smutkiem, a w jaki sposób wyrażać radość. Wykładowcy przyszło zmierzyć się z trudnymi pytaniami m.in. czym różni się zły człowiek od diabła, czy bakterie odczuwają emocje, czy złość może zabić i co czują zwierzęta.

Uniwersytet Łódzki dla Dzieci w pierwszym roku swojej działalności zaproponował dzieciom, a także ich rodzicom, aż 80 wydarzeń zarówno wykładów, jak i warsztatów.
Wykłady i warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – łącznie w zajęciach wzięło udział 504 małych studentów. Dzieci otrzymały specjalne znaczki z napisem „Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci”. Zapisy na kolejną edycję UŁDD na przełomie września i października 2011 r. Szczegóły na stronie www.dzieci.uni.lodz.pl.

Wielki Piknik Wiedzy i Nauki Uniwersytetu Łódzkiego

Po raz kolejny Uniwersytet Łódzki zgromadził licealistów i gimnazjalistów głodnych wiedzy, kreatywnego myślenia i twórczej zabawy. O tym, że nauka wcale nie musi być nudna i doskonale można ją godzić z zabawą, przekonywali zgodnie organizatorzy – Centrum Promocji UŁ, wykładowcy uniwersyteccy i Studenckie Koła Naukowe.
W ofercie edukacyjnej pikniku, skierowanego głównie do młodzieży z Łodzi i okolic, znalazło się kilkanaście wykładów z różnorodnych dziedzin

Spragnieni naukowych doświadczeń młodzi ludzie mieli okazję podziwiać m.in. wybuchowe i kolorowe doświadczenia chemiczne, zaskakujące i widowiskowe sposoby wykorzystania praw fizyki, przeżyć bliskie spotkanie z ogromnym pająkiem – swoistą maskotką Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Można było wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej, w której Królewna Śnieżka dochodziła odszkodowania za mobbing od krasnoludków lub skosztować greckich przysmaków na stoisku filologicznym, gdzie odbywała się starożytna uczta.

Muzyczne klimaty zapewnił zespół Overhood i Bałałajki oraz pokazy tancerzy z formacji Project Salsa. Niewątpliwymi atrakcjami były także pokazy walk wikingów, przygotowane przez Bronioznawcze Koło Naukowe, a także gry i zabawy przygotowane dla odwiedzających – m.in. mega piłkarzyki, sumo czy gra w bule. Piknik odwiedziło około 1500 osób.

www.piknik.uni.lodz.pl

Lekcja prawa z Ministrem SprawiedliwościKrzysztof Kwiatkowski, Minister Sprawiedliwości poprowadził lekcję prawa dla uczniów Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego

http://www.biuroprasowe.uni.lodz.pl/archives/431

To więcej niż rower...

Na stronie Rowerowa Łódź znaleźliśmy tekst, który nie dawał nam spokoju. Zastanawialiśmy się, czy możemy jakoś pomóc:

http://rowerowalodz.pl/aktualnosci/357-dla-niego-to-wiecej-niz-rower

I, przechodząc od słów do czynów, pomogliśmy Marcinowi zdobyć nowy rower. Oby służył!