wtorek, 12 kwietnia 2011- Klaps! Ostatnie ujęcie! - mogą z dumą zawołać studenci łódzkiej Filmówki oraz studentki Uniwersytetu Łódzkiego. Udało im się dokonać małej-wielkiej rzeczy – nakręcili spot. Bohaterami są podopieczni Navicula-Centrum, Ośrodka specjalizującego się w terapii osób dotkniętych autyzmem.

- „Autyzm. Podaj łapę!” - tak nazwaliśmy nasze dzieło – mówi Julita Zabłocka, koordynatorka projektu, która wraz z Joanną Grabarczyk oraz Zuzanną Zarzało przynależą do łódzkiej Organizacji Public Relations Image Group.
Film jest krótkim, trwającym jedną minutę spotem, dokumentującym udział podopiecznych Naviculi w dogoterapii.

- Jest po prostu roześmiany, jak jego bohaterowie. Nie chcemy grać na litości – zastrzegają Joanna - organizatorka i producent Paweł Biesiadowski - Stępień, współpracujący przy spocie.

- Filmik jest ciepły, radosny. Pokazuje, że dzieci potrafią czerpać radość z bycia razem, a zwierzęta są dla nich świetnymi terapeutami – mówi dr n. med. Anna Rozetti, dyrektor Navicula-Centrum.

Spot zrealizowany całkowicie w ramach wolontariatu ma dziś swoja oficjalną premierę. Dystrybucja prowadzona będzie przez popularne serwisy internetowe.

- Chcemy swoją skromną pracą, której poświęciliśmy zdobyte w ramach działalności w Organizacji oraz łódzkiej Szkole Filmowej, dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.– deklarują studenci.

Dzieło zrealizowali operatorzy z łódzkiej Szkoły Filmowej – Andrzej Różycki oraz Marcin Zalewski. Filmik jest jednym z kilku, które studenci mają w planach.

- Dziś prezentujemy pierwsze z naszych dokonań. Więcej naszej twórczości – już wkrótce! - zapowiadają uczestnicy projektu


Autyzm dziecięcy jest całościowym zaburzeniem rozwoju pojawiającym się przed 36 miesiącem życia. Uniemożliwia dziecku prawidłowy rozwój i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Do typowych cech należą problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Występują również kłopoty z integracją wrażeń zmysłowych. Jedynym ratunkiem jest bardzo intensywna indywidualna terapia prowadzona w sposób kompleksowy i skoordynowany.

Możliwość przeprowadzenia takiej terapii istnieje w Ośrodku NAVICULA - Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu w Łodzi. Ośrodek został założony i ufundowany przez Łódzki Oddział Krajowego Towarzystwa w Łodzi, będący organizacją pożytku publicznego.
Navicula (z łac.) to łódeczka – która przewozi dzieci autystyczne z bezludnej wyspy na bezpieczny ląd. Navicula jest jedyną w województwie łódzkim specjalistyczną placówką, która w sposób kompleksowy rehabilituje dzieci dotknięte autyzmem z terenu województwa Łódzkiego. Od 10 lat przyjeżdżają tu na terapię, leczenie i edukację dzieciaki z całej Łodzi i wszystkich miast ościennych. Maluchy poddawane są najpierw kompleksowej diagnozie psychologicznej i lekarskiej. potem układanych jest dla nich indywidualny, wielospecjalistyczny program rehabilitacyjny, który realizują poprzez: bloki terapeutyczne; edukację specjalną; uczestnictwo w zajęciach rehabilitacyjnych indywidualnych lub grupowych; ambulatoryjną opiekę poradnianą; pracę terapeutyczną w domu prowadzoną w oparciu o wytyczne wypracowane przez specjalistów Navicula – Centrum; edukację integracyjną w placówkach blisko swojego miejsca zamieszkania, prowadzona pod kierunkiem opiekunów merytorycznych.

Gratulujemy inicjatywy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz