czwartek, 16 czerwca 2011

Opis projektu nowego budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu ŁódzkiegoInwestycja powstanie na działce o powierzchni 17.000 m2

Budynek będzie miał 20.500 m2 powierzchni netto, w tym 12.700 m2 powierzchni użytkowej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pokryje 70.000.000 zł kosztów inwestycji. Resztę zabezpieczy Uniwersytet Łódzki.

Obiekt został zaprojektowany przez firmę AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o. o.

Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest na III kwartał 2011 r.

Dzięki obiektowi, Wydział Filologiczny otrzyma nowoczesną siedzibę, mogącą pomieścić wszystkie swoje jednostki organizacyjne rozmieszczone obecnie w kilku budynkach nie spełniających wymagań stawianych współczesnym obiektom dydaktycznym (al. Kościuszki 65, ul. Gdańska 107, ul. Lipowa 81, ul. Sienkiewicza 21).

Nowy budynek Wydziału Filologicznego powstanie w pewnym oddaleniu od ulicy Pomorskiej. Do obiektu będzie prowadził ciąg pieszy (szeroki chodnik). Po zachodniej stronie chodnika powstanie parking dla docelowo 140 samochodów osobowych. Pomiędzy parkingiem a nowym budynkiem powstanie reprezentacyjny plac o atrakcyjnym, wielopoziomowym ukształtowaniu.

Budynek będzie miał dwa wejścia: główne od północy i pomocnicze od zachodu. Obydwa wejścia prowadzić będą do centralnego hallu wejściowego. Elewacje budynku wykonane zostaną z trzech materiałów: elewacji auli z granitu, pozostałe materiały to płyty z klinkieru ceramicznego i płyty aluminiowe.

Dostęp do całego obiektu zaprojektowany został z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Kompozycja nowego obiektu opiera się na zasadzie harmonijnego ustawienia kilku przenikających się prostopadłościennych brył. Różnorodność ich funkcji odzwierciedla odmienność zastosowanych materiałów elewacyjnych. Sposób ułożenia brył kreuje wejście główne do budynku a podstawą kompozycji jest centralnie zlokalizowana, „prześwietlona” część obiektu z atrium centralnym.

Atrium to rozdziela, jakby rozsuwa dwa potężne bloki, prostopadłościenne skrzydła budynku. Ich wystające skrajne części podkreślone w dwóch najwyższych poziomach materiałem i kolorem sprawiają, że budowla z każdej strony odbierana będzie dynamicznie koncentrując na sobie uwagę obserwatora.

W budynku znajdą się m. in.: Aula A1 na 450 miejsc, Aula A2 na 121 miejsc, Aula A3 na 135 miejsc i Aula A4 na 121 miejsc, Sala Rady Wydziału na 134 miejsca, sala kinowa na 64 miejsca, biblioteka o powierzchni 1.150 m2 sześć sal multimedialnych, pięć pracowni komputerowych, 101 sal seminaryjnych, pokoje dziekanów i naukowe – w sumie 4.000 miejsc dla studentów i 500 stanowisk pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz