czwartek, 29 grudnia 2011

Uniwersytet Łódzki i Miasto zawarły porozumienie w sprawie badań archeologicznych

Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi i prof. Włodzimierz Nykiel, Rektor UŁ, zawarli dziś porozumienie w sprawie badań miejsca martyrologii społeczeństwa łódzkiego na byłym poligonie Brus w Łodzi.Porozumienie stanowi, że badania archeologiczne będą prowadzone na tym terenie przez najbliższe cztery lata. Ze strony UŁ prace będą realizowane przez Katedrę Bronioznawstwa, a opiekę naukową nad badaniami będzie sprawował prof. dr hab. Marian Głosek.

Jesienią 1939 r. niemieckie władze okupacyjne rozpoczęły planową akcję likwidacji łódzkiej inteligencji. Po licznych aresztowaniach, dokonanych w przeddzień święta niepodległości przypadającego 11 listopada, część z zatrzymanych osądzono w fikcyjnych procesach i rozstrzelano. Miejscem mordu był przede wszystkim teren byłego poligonu wojskowego Brus w Łodzi.
Wiedza o miejscu tej zbrodni przez wiele lat była skrzętnie ukrywana, ponieważ poligon był wojskowym terenem zamkniętym, a ponadto w latach czterdziestych władza ludowa rozstrzeliwała tam przeciwników politycznych - czytamy w preambule porozumienia.W czasie ostatnich prac badawczych, prowadzonych na tym terenie przez pracowników UŁ, odnaleziono szczątki 106 osób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz